W dniach 17-19 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Stolica przywitała ich pięknym jesiennym słońcem, które niezmiennie towarzyszyło grupie do końca pobytu.
Pierwszym punktem na mapie zwiedzania był Wilanów – zwany Perłą polskiego Baroku ten piękny, obszerny, bogato zdobiony, przepełniony dziełami sztuki Pałac, na każdym z uczniów wywarł nieziemskie wrażenie. To tutaj w przeszłości mieszkał wybitny polski król a zarazem hetman
Jan III Sobieski, to stąd wyruszał na wojnę do Wiednia.
Następnie grupa udała się na Powązki, gdzie przewodnik w ciekawy sposób przybliżył historię wielu spoczywających tam ludzi, m.in. bohaterów książki „Kamienie na szaniec”- Alka, Zośki i Rudego oraz autora – Aleksandra Kamińskiego. Następnie udała się na przeciwległy koniec cmentarza, na tzw. „łączkę”. Po II wojnie światowej chowano tam potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego. Obecnie znajduje się tam Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. Ostatnim przystankiem był pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Zapalenie zniczy na mogiłach bohaterów narodowych skłoniło wszystkich do zadumy nad tragiczną historią naszego narodu.
Ostatnim punktem tego dnia był Stadion Narodowy. Uczniowie mieli możliwość usiąść na trybunach i poczuć atmosferę, jakby naprawdę byli kibicami na meczu polskiej reprezentacji.
Drugi dzień był równie intensywny. W planie przewidzianych atrakcji była między innymi wizyta na warszawskiej Starówce, gdzie przy pomniku Syrenki uczniowie słuchali melancholijnych dźwięków katarynki i zaśpiewanej przez kataryniarza piosenki, Uczestnicy zachwycali się Kolumną Zygmunta, zwiedzili Zamek Królewski -siedzibę królów polskich, Barbakan, Kościół Świętego Krzyża, oddali hołd poległym za Ojczyznę przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwiali również Pałac Prezydencki, pomniki Kopernika, Mickiewicza i wiele innych. Następnie udali się do Łazienek Królewskich – szczególnie pięknych o tej porze roku. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, gdzie do zdjęć „pozowały” przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Dużą atrakcją okazały się multimedialne „Ławeczki Chopina”, na których wystarczyło nacisnąć guzik, aby usłyszeć wybrany fragment utworu.
Następnie uczniowie odwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa– muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25, jedno z najlepiej zachowanych miejsc niemieckiej nazistowskiej kaźni Polaków w Warszawie.
W godzinach popołudniowych uczestnicy udali się do Pałacu Kultury i Nauki, by z trzydziestego piętra tego okazałego gmachu podziwiać coraz bardziej skąpaną w ulicznych światłach panoramę Warszawy.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. To interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych . Zwiedzając przez 3 godziny obiekt , uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nich prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął im bardzo szybko. Ostatnią atrakcją, na którą wielu czekało, było warszawskie metro.
Wszyscy uczestnicy wycieczki opuszczali Warszawę w doskonałych humorach, mając świadomość, że naprawdę dobrze wykorzystali mijające trzy dni .
W imieniu uczniów i nauczycieli chcieliśmy bardzo gorąco podziękować panu Bartoszowi Starzykiewiczowi za bezpieczną jazdę i panu Jackowi Fortunie FortunA TraVel za wspaniałą organizację naszego wyjazdu.
Dziękujemy!
.