W dniach 22-24 maja 2023 roku w ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce, krajoznawczo- edukacyjnej .
Miejsca odwiedzone podczas wyprawy zostały wybrane z wykazu punktów edukacyjnych MEiN.
Były to :
Sandomierz - historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy
Opatów - Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie
Ćmielów - Żywe Muzeum Porcelany
Łańcut - Muzeum - Zamek w Łańcucie
Pierwszym punktem na naszej wycieczkowej mapie był Sandomierz
Podczas spaceru mogliśmy podziwiać zabudowę miasta na siedmiu wzgórzach.
Przewodnik przybliżył nam również historię Ratusza, Zamku , Kościołów św. Józefa oraz Jakuba. Następnie udaliśmy się do Wąwozu Królowej Jadwigi, który wywarł na nas niesamowite wrażenie. Kolejną atrakcją było ucho igielne, przez które przeszliśmy, myśląc o swoich marzeniach. . Później udaliśmy się do Bramy Opatowskiej, aby móc podziwiać panoramę małego, polskiego Rzymu. Ciekawym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Muzeum Ojca Mateusza. Figury woskowe aktorów grających w serialu zrobiono niezwykle realistycznie. Można było usiąść przy stole z Pluskwą, pokrzątać się po kuchni z Natalią, popracować na komisariacie z Możejką i wreszcie znaleźć się w areszcie pod czujnym okiem Nocula. Ostatnią atrakcją tego dnia była wizyta w Zbrojowni, gdzie wysłuchaliśmy barwnych i niezwykle zabawnych opowieści o rycerzach, damach oraz starych zwyczajach panujących w średniowiecznym Sandomierzu. Przymierzając zaś zbroje i suknie, mogliśmy sami poczuć się jak dawni mieszkańcy sandomierskiego grodu.
Drugi dzień był równie atrakcyjny i nie mieliśmy czasu na nudę. Z nowymi siłami, pełni zapału wyruszyliśmy podziwiać Opatowską Kolegiatę św. Marcina z Tours.
Na ścianach kościoła, podziwialiśmy malowidła przedstawiające sceny historyczno-batalistyczne - „Bitwę na Psim Polu”, „Bitwę pod Grunwaldem”, „Bitwę pod Wiedniem".
Zobaczyliśmy renesansowy nagrobek rodziny Szydłowieckich z płaskorzeźbą wykonaną w brązie, przedstawiającą tzw. „Lament Opatowski”.
Żegnając kolegiatę udaliśmy się ponownie do rynku, gdzie znajduje się wejście do jednej
z największych atrakcji Opatowa - podziemnej trasy turystycznej. Powstała ona na bazie układu dawnych piwnic kupieckich położonych na różnych poziomach połączonych korytarzami i schodami. Trasa ta stanowi unikatowy przykład zachowanej architektury podziemnej.
W tym dniu zwiedziliśmy również „Żywe Muzeum Porcelany”, gdzie zapoznaliśmy się z procesem powstawania porcelanowych cudeniek. Z zapartym tchem podziwialiśmy wystawę starej porcelany. Następnie, podczas warsztatów ceramicznych , ulepiliśmy własnoręcznie z masy porcelanowej różę. Nie zabrakło również okazji do zakupu pamiątkowych wyrobów. Ta edukacyjna wycieczka dostarczyła niezapomnianych atrakcji zarówno tym najmłodszym , jak i nieco starszym.
Czas szybko mijał, a my dotarliśmy do mety drugiego dnia wycieczki.
W trzecim dniu naszej wyprawy zwiedziliśmy Zamek w Baranowie Sandomierskim, wzniesiony w XVI wieku przez ród Leszczyńskich. Wspaniała architektura Zamku ukształtowana została na wzór królewskiego Wawelu, dlatego Zamek ten nazywany jest "Małym Wawelem". Zachwyciły nas piękne salony, okrągłe baszty, dziedziniec z krużgankami oraz piękne schody, na których zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę do Łańcuta - ostatniego punktu naszej wycieczki . Znajduje się tam jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze. Podziwialiśmy Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekł nas przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Następnie, zachwycając się malowniczym parkiem, udaliśmy się do Stajni i Wozowni, gdzie podziwialiśmy kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych oraz kolekcję trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu.
Podróż powrotna minęła szybko i przyjemnie. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. Uważamy, że była to ciekawa lekcja historii. Dzięki tej wyprawie poszerzyliśmy naszą wiedzę. Warto brać udział w podobnych wycieczkach, bo nie od dziś wiadomo, że „podróże kształcą”.
W imieniu uczniów i nauczycieli chcieliśmy bardzo gorąco podziękować panu Jackowi Fortunie FortunA TraVel za wspaniałą organizację , przekazaną wiedzę, uśmiech, cierpliwość i wyrozumiałość jaką okazał Pan w stosunku do naszych dzieciaków. Dziękujemy !!!