W dniu 24 kwietnia 2025r. w Proszowicach odbyły się zajęcia projektowe SOS for the Earth z Programu English Teaching. Była to okazja zorganizowania eko-pikniku przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Klimontowie w celu poszerzania wiedzy uczestników na temat ekologii i przyrody oraz doskonalenia ich umiejętności z języka angielskiego. W działaniach wzięła również udział grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żębocinie.
Wspólne zajęcia rozpoczęły się od spotkania w sali konferencyjnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Proszowicach, w którym wzięli udział uczniowie oraz zastępca burmistrza GiM Proszowice- Danuta Szopa, dyrektor biblioteki – Agnieszka Rojewska, dyrektor szkoły w Klimontowie – Elżbieta Kocierz, dyrektor CKiW – Małgorzata Płyś, animator zajęć – Michał Molicki, nauczyciel języka angielskiego w szkole w Żębocinie – Eliza Drohomirecka oraz koordynator projektu – Urszula Kowalska. Była to okazja do zaprezentowania głównych założeń projektu, przedstawienia zrealizowanych dotychczas zadań oraz zachęcenia wszystkich obecnych do wspólnego działania w celu ochrony środowiska naturalnego i promowania nauki języka angielskiego.
Następnie, odbyły się (na placu Rynku) zajęcia integracyjne z dużą piłką w kształcie kuli ziemskiej. Uczniowie z obu szkół poznali się oraz opisywali cechy Ziemi, które odróżniają ją od innych planet w Układzie Słonecznym.
Realizowane działanie projektowe składało się z kilku części. Najpierw, odbył się spacer zadaniowy z ekologiem, podczas którego uczestnicy poznawali florę i faunę w pobliskim parku. Rozmawiali na temat sposobów ochrony rodzimych gatunków drzew, roślin i zwierząt, które występują na naszym terenie. Wspólnie zawiesili budkę lęgową dla ptaków żyjących w parku oraz poznali zastosowanie jadalnych roślin powszechnie występujących w naszej okolicy.
Następnie, odbyły się zajęcia językowo-przyrodnicze, głownie na temat naszej planety, Ziemi, Układu Słonecznego oraz sposobów ochrony środowiska naturalnego. Uczniowie wspólnie doskonalili umiejętności językowe oraz poszerzali wiedzę przyrodniczą. Wykorzystali do tego celu samodzielnie utworzone interaktywne gry i quizy edukacyjne, kody QR, zgadywanki, diagramy i krzyżówki językowe. Była to atrakcyjna forma nauki poprzez zabawę, a także doskonalenie kompetencji komunikatywnej, wymiana spostrzeżeń, uczenie się logicznego myślenia oraz pracy w zespole.
Jesteśmy przekonani, że zrealizowane zadania projektowe zintegrowały grupy uczniów z obydwu szkół i stały się początkiem dalszej współpracy. Podjęte kroki, w celu poszerzenia wiedzy przyrodniczej oraz nabycia umiejętności językowych, przyniosły pozytywne efekty podczas zajęć oraz przyczynią się do dalszego rozwoju naszych uczniów w przyszłości.
Wierzymy, że wiele możemy zrobić wspólnie, aby chronić naszą wyjątkową planetę, Ziemię. Zdajemy sobie sprawę, że dużo zależy od nas samych, od naszego zachowania w codziennym życiu.
Dbajmy o naszą Ziemię, nie pozwólmy jej utonąć w śmieciach, dokonujmy dobrych wyborów, które chronią nasze środowisko naturalne i nas samych!
SOS dla Ziemi – to nasza myśl przewodnia podczas realizacji projektu i w naszym życiu.
Projekt SOS for the Earth / SOS dla Ziemi jest realizowany z Programu ENGLISH TEACHING stworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, którego krajowym operatorem Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Uczestnicy zajęć
SOS for the Earth