Projekt „Odkrywam Małopolskę”, współfinansowany przez Województwo Małopolskie oraz Gminę Proszowice.
Celem projektu "Odkrywam Małopolskę" jest umożliwienie uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udziału w zorganizowanych wycieczkach szkolnych. Projekt stanowi element wsparcia odbudowy rynku turystyki szkolnej osłabionego w wyniku pandemii Covid-19 poprzez stymulację popytu na turystykę zorganizowaną dla dzieci i młodzieży.
Koordynator: Barbara Madej, Ewa Szczygieł
Środki w formie dotacji celowej zabezpieczone z budżetu Województwa Małopolskiego na podstawie Uchwały Nr XLIII/609/21 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 30 sierpnia 2021 r.
Gminie Proszowice zostały przyznane środki z Województwa Małopolskiego w kwocie: 15.700,00 zł na realizację wycieczek dla 2 szkół z terenu naszej gminy w ramach projektu pn. „Odkrywam Małopolskę”, którego celem jest umożliwienie uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udziału w zorganizowanych wycieczkach szkolnych. Projekt stanowi element wsparcia odbudowy rynku turystyki szkolnej osłabionego w wyniku pandemii Covid-19 poprzez stymulację popytu na turystykę zorganizowaną dla dzieci i młodzieży.
Dzięki projektowi „Odkrywam Małopolskę” uczniowie z naszej szkoły, będą mogli zwiedzić Beskid Sądecki, co pozwoli im dogłębniej poznać własny region, środowisko przyrodnicze, małopolskie tradycje, zabytki kultury i historii oraz wzbogacić wiedzę o Małopolsce, a tym samym utrwalić potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu. Czas trwania projektu: do 31.12.2021 r.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
W ramach małopolskiego projektu wsparcia turystyki szkolnej „Odkrywam Małopolskę” 9 listopada 2021 roku uczniowie kl. IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli w długo wyczekiwanej wycieczce w Beskid Sądecki. Jej trasa była wyjątkowo intensywna i bogata w atrakcje. Uczniowie odwiedzili wiele urokliwych miejsc i mieli możliwość wzbogacenia swojej wiedzy
o regionie.
Miejscem pierwszego postoju był Zamek Lubomirskich w Nowym Wiśniczu – jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Z zachwytem podziwiali zamkowe komnaty, mieli okazję poznać dawne życie szlachty oraz podziwiać przepiękną panoramę Nowego Wiśnicza rozciągającą się z tarasu widokowego zamku. Niewątpliwą atrakcją okazały się wielkoformatowe obrazy, rzeźby, portrety i fotografie wybitnego artysty prof. Czesława Dźwigaja.
Zamek Wiśnicz (zamekwisnicz.pl)
Zamek w Wiśniczu (bochenskiedzieje.pl)
Nowy Wiśnicz - Zamek w Wiśniczu Nowym - OPIS - (Polskie zamki )
Zamek w Wiśniczu - śliczna perełka nieopodal Bochni | Skomplikowane
Zamek Wiśnicz - zwiedzanie . Zamek w Wiśniczu . - YouTube
cz.2. Miasteczko Galicyjskie
W ramach małopolskiego projektu wsparcia turystyki szkolnej „Odkrywam Małopolskę” 9 listopada 2021 roku uczniowie kl. IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli w długo wyczekiwanej wycieczce w Beskid Sądecki. Jej trasa była wyjątkowo intensywna i bogata w atrakcje. Uczniowie odwiedzili wiele urokliwych miejsc i mieli możliwość wzbogacenia swojej wiedzy
o regionie.
Miejscem drugiego postoju było - Miasteczko Galicyjskie - położonego w Nowym Sączu. Wizyta ta, pozwoliła im przenieść się w odległą, ale jakże ciekawą przeszłość. Mieli okazję na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało miasto galicyjskie pod koniec XIX wieku. Podziwiali repliki domów mieszczańskich, ratusza, karczmy i remizy strażackiej. Uczniów szczególnie zaciekawiła poczta, stara apteka, zakład fotograficzny, krawiecki i fryzjerski.
MIASTECZKO GALICYJSKIE » Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (sacz.pl)
Kolejnym punktem wycieczki była Kamianna, gdzie pośrodku lasów znajduje się Pasieka Barć wraz z drewnianym kościółkiem parafialnym Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - dawną cerkwią grecko – katolicką. Uczniowie zapoznali się z jej burzliwymi dziejami i wystrojem. Podziwiali również drogę krzyżową wyrzeźbioną przez miejscowego artystę Jana Stefaniaka i zapoznali się z historią jej powstania.
W Pasiece przywitały ich figury świętych: Franciszka, Ambrożego- patrona pszczelarzy i Filipa. Uczniowie obserwowali życie społeczności pszczelej, przedmioty związane z pozyskiwaniem miodu, uczestniczyli również w warsztatach ( robienie świecy z wosku) i degustacji miodu.
W godzinach popołudniowych autokar wycieczkowy ruszył w kierunku Krynicy Zdrój. Po obfitym i smacznym obiedzie w restauracji „Hawana” uczniowie odwiedzili Muzeum Zabawek. Zgromadzono tu ponad 3 tysiące eksponatów niemal wszystkich epok – od starożytności aż po lata 80 XX wieku. Zainteresowanie uczniów świadczyło o tym, że wizyta w muzeum wcale nie musi być nudna. Była tu wystawa klocków LEGO, zabawki pochodzące z filmów, lalki wraz z akcesoriami, samograje, zabawki blaszane, militaria chłopięce, zwierzątka, klocki, zabawki optyczne, teatrzyki domowe i wiele innych. Jedną z ciekawostek jest w pełni wyposażona mini klasa szkolna sprzed 50 lat.
W Krynicy – Zdroju- Perle Uzdrowisk Europejskich- uczniowie nie mogli pominąć takich atrakcji turystycznych jak Deptak czy Pijalnia Główna.
Wycieczkę uważamy za bardzo udaną. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę, poznali piękne zakątki naszego regionu, zrobili coś dla własnej kondycji, a przede wszystkim wspólnie spędzili czas, co w dobie pandemii Covid 19 jest niezwykle ważne.
Składamy serdeczne podziękowania panu Burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice Grzegorzowi Cichemu za finansowe wsparcie oraz Panu Jackowi Fortunie za profesjonalne zorganizowanie naszej wycieczki.