3 dzień maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Co roku świętujemy wtedy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, co miało miejsce w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga po amerykańskiej. Była to próba naprawy ustroju państwa, próba podźwignięcia Polski. Niestety nieudana.
- Dzień ten został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.
- Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. Sejm przywrócił to święto.
- W PRL-u władze zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.
Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r.
Konstytucja 3 Maja przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj.
W ocenie wielu historyków Konstytucja 3 maja była próbą ratowania Rzeczpospolitej, stworzenia z niej państwa nowoczesnego, próbą podjętą po długim okresie marazmu. To, co nastąpiło po uchwaleniu Konstytucji, a więc wojna w obronie Konstytucji, Insurekcja Kościuszkowska i upadek państwa, wszystko to razem sprawiło, że Konstytucja 3 maja już wtedy, dla tamtego społeczeństwa i dla ludzi, którzy żyli pod zaborami, stała się symbolem tego, do czego jest zdolne społeczeństwo, kiedy ma możliwość samo zarządzać swoim państwem, bez wtrącania się zaborców.
My również uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku nasi uczniowie przygotowali się do konkursu „1 z 10”.
Przed konkursem odbyły się wewnątrzszkolne eliminacje, w których wyłoniono 10 uczestników.
Dnia 10 maja 2024 r. odbył się w naszej szkole Konkurs „1 z 10”. Był to konkurs wiedzy historycznej na temat czasów Konstytucji 3 maja.
Miejsce I zajęła uczennica klasy V - Anna Rzadkowska, na II pozycji uplasował się uczeń klasy VI - Nikodem Melczewski, III miejsce przyznano uczniowi klasy V – Kacprowi Czekajowi. Gratulujemy!
Zmagania do samego końca „trzymały w napięciu” widownię, a uczestnicy imponowali wiedzą historyczną.
Konkurs zorganizowały pani Eliza Drohomirecka i pani Aleksandra Melczewska.